pondělí 14. února 2011

Kam pro kávu?

V tématu dnešního článku jsem se dopustila malé záměny: namísto tomu, kam na kávu, jej věnuji tomu, kam pro kávu. K nelibosti těch, kteří tento blog sledují kvůli žhavým tipům na nová kavárenská prostředí, se tedy ještě jednou budu věnovat domácí přípravě kávy. O té jsme se bavili už jednou, v článku Home Solutions. Abyste si doma mohli uspořádat kávový dýchanek, jež bude opravdovým zážitkem pro všechny zúčastněné, klíčem k úspěchu není jenom volba metody a čerstvé namletí, o kterých už něco tušíte z minula, ale samozřejmě hlavně záleží na volbě suroviny. Jak se v nabídce orientovat a co zvážit? Některé informace raději znovu zopakuji, ale trpělivost přináší růže:)

V obecných radách se zaměříme hlavně na uchovávání. V kávovém zrnku jsou v tomto ohledu nejnáročnější součástí oleje, které na povrchu v kontaktu se vzduchem a světlem žluknou. Pokud je káva namletá, žluknou mnohem rychleji, a toto je i mimojiné důvod, proč je dobré kávu kupovat v celých zrnech. Stará žluklá káva voní jako sto let nevětraný šatník a chutná jako polibek s jejím majitelem. Tomu bychom se snad rádi vyhnuli :) Dalším dobrým důvodem je, že na různé přípravy potřebujete i různou hrubost.

Protože káva obsahuje oleje, zrníčka jsou mastná. Pokud je máte v průhledné dóze, dobře poznáte, že je za chvíli ulepená. Pokud tedy nakupujete kávu ve specializovaném obchodě, kde ji mají vystavenou, dbejte na to, abyste zkontrolovali, jak kávu uchovávají a klidně se na to zeptejte i obsluhy. Lepší než průhledná dóza je dóza ztmavená, kvůli průniku světla. Kávě také nesedí velké teplotní výkyvy.

Jak má balení kávy vypadat?
Nejlepší balení kávy je v neprodyšném sáčku s jednocestným ventilem. Ten umožňí to, aby se plyny z kávy dostaly ven, ale žádný vzduch, který by nám ji zoxidoval, dovnitř. Informace, které byste přitom při nákupu kávy měli být schopní identifikovat, jsou:
- datum pražení kávy (nebo datum balení, pokud se neliší o víc než maximálně pár dní),
- o jakou kávu se jedná (zda se jedná o jednodruhovou či vícedruhovou směs a čeho),
- odkud káva pochází a jak byla zpracovaná,
- na jakou přípravu je vhodná (záleží na charakteristice a stupni pražení).

Existují dva základní typy kávovníků, které nás zajímají, protože se běžně používají k přípravě kávových nápojů: Coffea arabica a Coffea canephora (robusta). Arabica vyžaduje větší a náročnější péči: je choulostivá a pěstuje se ve vyšších nadmořských výškách. Dorůstá do šesti metrů, zatímco sestřička robusta klidně až dvojnásob. Navíc není tolik choulostivá a kávová zrna jsou větší, čímž se stává levnější. Není to samozřejmě bez výhrad: nevýhodou je, že robusta má vyšší obsah kofeinu a markantní rozdíl je hlavně v jejich chuti, které mají jiné charakteristiky, i kdzž se podle něktěrých názorů občas vhodně doplňují. Zatímco arabica nabízí tóny lahodných ovocných a nasládlých chutí, robusta dodává tělo. "Kávové směsi" se tedy mohou skládat jen z arabik nebo z arabiky a robusty. Robusta se přidává do italských espresso směsí a hlavně do směsí určených na cappuccino. Proti gustu žádný dišputát, říká se, že dobrá robusta může být lepší než špatná arabika, ale na alternativní přípravy jsou zvlášť vhodné jednodruhové arabiky. Kávovníkové třešničky se přitom do jisté míry podobají vinným hroznům: záleží nejen na odrůdě, ale také na faktorech jako zeměpisná poloha a péče. Jinak řečeno: stejná káva bude chutnat jinak ze svahu v Brazílii a jinak ze svahu v Indii. Ve výsledné chuti se ale také výrazně bude podílet i metoda zpracování a stupeň pražení.

Asi žádný balíček kávy ze supermarketu by teď nesplnil naše požadavky. Čerstvě praženou kávu je nejlepší spotřebovat do měsíce, maximálně do tří, a abyste toho mohli dosáhnout, musíte navázat úzký vztah se svým dodavatelem. Tím může být nějaký malý obchůdek či kavárna, kterým věříte a kam chodíte pravidelně, nebo přímo pražírna. Jaké má našinec v Brně možnosti, jež stojí za zmínění?

Kávové delikatesy
Malý obchůdek, dřívější Café Minor na Údolní. Nabízí na váhu kávy Doubleshot, La Bohéme a Bazzara, stejně jako asi nejrozsáhlejší příslušenství k alternativní přípravě káv v Brně.

Caffé del Saggio
Nově otevřená kavárnička s pražírnou v Masarykově čtvrti. Cena 60 Kč za 100g.

Spolek
Stálice v brněnské kavárenské scéně, kde si kávu La Bohéme můžete koupit i domů. Výběr je trochu omezený, aktuálně: Bio Etiopie, Kopi Luwak (cibetková káva), Jamaica Blue Mountain a Kopi Tongkonan Toraja. Bohužel moje zkušenost odjinud vede k zamyšlení, že podobně drahé kávové speciality nemají takový odbyt a nevím, jaký systém Spolek používá, aby je byl schopný zajistit čerstvé.

CoffeeClub
I tato proslulá kavárna nabízí kávu, ovšem pořád platí, že se pro ni nejspíš budete muset vydat trochu z ruky. Obvykle ponoukají ke koupi jejich vlastní směs na espresso, směs na cappuccino, směs na filtrovanou kávu a aktuální kávové specialitky, které se obměňují. Káva je z karvinské pražírny Eternity.

... nebo se můžete svěřit ověřeným značkám a kávu si objednat, přičemž vřele mohu doporučit hlavně tři níže zmíněné odkazy. Při objednávání byste měli zvážit, kolik kávy pravidelně vypijete, abyste odhadli i množství. Objednávat můžete po sáčcích nebo si objednat rovnou kávové předplatné. Výhodou předplatného je, že se nemusíte o nic starat a pošťák vám ji bude nosit, nejlíp každý měsíc jinou, pravidelně s vaším oblíbeným měsíčníkem. Dovoluji si ovšem poznamenat, že tato metoda skýtá riziko trapných a nepříjemných situací, kdy si vypěstujete závislost na kofeinu a v případě, že káva vám dojde dřív než k vám, zažijete krušné chvíle :)

UPDATE nových brněnských mikropražíren: káva Malena (Palackého 57),  Gill´s (Veveří 9).

Doubleshot
Troufám si tvrdit, že na sklonku minulého roku otevřená pražírna
Doubleshot, nacházející se v Dehtárech u Prahy, je u nás aktuálním kávovým hitem. Sympatičtí mi jsou jejich přístupem ke kávě a k farmářům. Pravidelně obměňují nabídku čerstvě pražené kávy, která je výběrová a tedy bez defektů, ručně sbíraná a tříděná a v nejlepší formě, v jaké ji můžete sehnat. Kávu nakupují přímo o od farmářů. Jsou ale také velkými propagátory alternativních příprav káv, a pokud se zrovna nechystáte využít jejich e-shop, je jejich web i cenným zdrojem informací a návodů.

Roční předplatné stojí 3800 Kč (balíčky po 350g), v nabídce mají i čtvrtletní a půlroční a dostupné je i předplatné na Slovensko. Vzhledem k jejich filozofii, jež kávě věnuje maximum, nenabízejí kávu mletou.

UPDATE: V Brně lze kávu Doubleshot zakoupit v prodejnách Sklizeno (u Ronda, u Semillassa, v Kamechách a na Josefské) nebo v Giraffy Burger baru (Kounicova 35) a také v Café Mitte (pod Špalíčkem, Panská). 

MamaCoffee
MamaCoffee je pražírna, jež provozuje i několik stejnojmenných pražských kaváren. Všechny jejich kávy jsou certifikované fairtrade a některé i bio. V aktuální nabídce je jedna bezkofeinová káva. Předplatné nenabízí. Fairtrade je hlavní ideou projektu a angažují se i v jeho propagaci.

LaBohéme
LaBohéme je jedna z prvních českých pražíren výběrové kávy. Aktuálně dvě kávy nakupují přímo od farmářů a jinak nabízejí kávy, jež se výrazně umístili v soutěži Cup of Excellence.

Roční předplatné jednodruhových káv je 5800 Kč, posílají po 500g.
UPDATE: Ke koupi také v prodejnách Sklizeno a v kavárně v přízemí obchodního domu Letmo.

Čerstvákáva.cz
S tímto e-shopem nemám žádné zkušenosti, dostalo se ke mně ovšem pár dobrých zpětných vazeb. Mně ale chybí více informací o společnosti jako takové, jak kávu shání, odkud ji bere, kde ji praží...

PrimaCafé
Díky recenzi na Scuku jsem si všimla také Primacafé, se kterými taktéž nemám zkušenosti, a budu moc ráda, pokud se tu podělíte se svými.

Nereálné nejsou však ani světově kvalitní zahraniční pražírny. Za 123 £ (v přepočtu aktuálně asi 3500 Kč)je dostupné roční předplatné 350g balíčků kávy od britského Square Mile Coffee Roasters nebo za 80 £ balíčky po 250 g od taktéž britského Has Bean Coffee. Tak si vyberte a směle do toho!

38 komentářů:

 1. Super článek a díky za zmínku. Jen malá poznámka k olejům u kávy. Názor, že kvalitní káva má na sobě viditelné oleje, je mylný! Právě naopak. Oleje (mastnota) by při správném pražení neměly být vidět ani po několika týdnech správného skladování. Pokud se káva výrazně leskle, pražič někde udělal chybu:) Oleje na povrchu zrnek jsou v kontaktu se vzduchem a dochází k mnohem rychlejšímu žluknutí ... takže od olejnaté kávy ruce pryč :)

  OdpovědětVymazat
 2. Dekuju za vyjasneni, smerovala jsem tu poznamku s mastnotou tam, ze kdyz je nekde na pruhledne doze fakt videt, ze je zamastena a necisti ji a treba ani kavu na noc nejak lepe neschovavaji, je to proste prusvih a nebrat. A ze o par takovych obchodech s cajem a kavou vim. Tedy ted aspon vim, ze je to prusvih jeste vetsi, nez jsem myslela:)

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem rád, že jste nakousla i zahraniční pražírny.

  Square Mile Coffee Roasters, Has Bean Coffee, Sweet Maria's Coffee, 49th Parallel Coffee Roasters a Intelligentsia Coffee zasílají objednávky i do České republiky, u Kaffa Roastery a Ritual Coffee Roasters záleží na domluvě. Znáte ještě nějaké zahraniční pražírny? Které byste doporučila?

  OdpovědětVymazat
 4. Čerstvou a kvalitní kávu z vlastní pražírny mají "U černošky" na Skleněné louce. Na klasickou kavárnu je to příliš neútulný prostor a bývá tam moc zahuleno, ale kávu tam mají dobrou. Jen tedy mlýnek, který jim mele najemno kávu příliš zahřívá, takže je třeba mlít doma a nebo si nechávat namlít nahrubo do french pressu, druhý mlýnek je v pohodě.


  Mimichodem - to že se nyní nejčastěji používá Arabica a Robusta neznamená, že to jsou jediná zrna, které existují a používají se.

  OdpovědětVymazat
 5. Franto, určitě zkuste Tima Wendelboe a Coffee Collective ... jedna z nejznámějších pražíren je Stumptown, ale do ČR vám kávu nepošlou.

  OdpovědětVymazat
 6. Děkuji za tip!

  Včera jsem narazil na novou českou pražírnu Yakima Coffee (http://yakimacoffee.eu/), nemáte s ní někdo zkušenosti?

  OdpovědětVymazat
 7. Kavu z Yakimy lze ochutnat v Al Cafeteru.. je urcite zajimava, ale nevim kdo za projektem stoji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pořád stojí za to, doufám že vydrží i nadále.

   Vymazat
 8. Omlouvam se, zajem me pochopitelne tesi, jednou jsem sem uz psala komentar, ale ted se divam, ze jsem ho zrejme neodeslala. Jarda odpovida lepe a rychleji:) ze zahranicnich praziren jsem vybrala tyto, protoze me zaujala filozofie a maji srovnatelne podminky pro predplatne a cetla jsem dobre zpetne vazby, hlavne na twitteru. Ja sama ted mam predplatne Doubleshot a porad mam rada cappuccino a espresso, ktere hojne konzumuji v kavarnach, takze jine znacky kupuji pouze v malem mnozstvi, pokud na nekde narazim. Podle mych osobnich preferenci ale zatim Doubleshot nic nepredcilo. Ale prave po srovnani bude me pristi predplatne zahranicni!

  OdpovědětVymazat
 9. tak toto bol vyborny clanok, vela som sa dozvedela, skoda len ze si tipy na dobru kavicku nemozem preniest do Bratislavy:(

  OdpovědětVymazat
 10. Děkujeme a zdravíme do Bratislavy. Bianco, můžete využít zahraničního předplatného a Doubleshot zasílá i na SK. Pokud ale na něco opravdu dobrého narazíte, tip rádi zprostředkujeme ostatním.

  OdpovědětVymazat
 11. Ad PrimaCafe: Pan Konečný je z Kovalovic kousek za Brnem a praží vysloveně na zakázku. Co v eshopu objednáte, dorazí obvykle do 48h po upražení. Výběr káv z různých lokalit se průběžně mění a má i vlastní odladěné směsi.

  Stejně tak doporučuji Primacafe fórum - opravdu vydatný zdroj informací pro domácí kafaře i majitele kávovarů.

  OdpovědětVymazat
 12. Já jsem Primacafé objevila ve Spolku, ale když jsem tam teď byla, tak ho zrovna neměli... Zatím jsem neměla, ale určitě vyzkouším.

  OdpovědětVymazat
 13. Chcete podpořit svým nákupem opomíjené výrobce a zemědělce z chudých oblastí zemí třetího světa? Potom navštivte webové stránky společnosti Fairtrade a BIO čaje CLIPPER http://www.fair-bio-caje.cz , kde budete mít možnost zakoupit kvalitní čaje či kávu značky Clipper.
  Tato anglická značka není v České Republice příliš rozšířená, avšak vězte, že Clipper jen jako jedna z mála značek vlastní certifikaci Fairtrade a Bio (Soil Association Certification Ltd.), což je i jedním z hlavních důvodů, proč se náš tým rozhodl tuto anglickou značku rozšiřovat dál. Ochranná známka Fairtrade všem spotřebitelům zaručuje, že výrobky splňují stanovené sociální, ekologické a ekonomické požadavky spravedlivého obchodu, a tak spotřebitelé mají navíc i jistotu, že při výrobě nedošlo ke zneužití dětské práce, a že byly dodrženy přísné předpisy ohledně kvality produktu a daného pracovního prostředí. Podpořme tedy společně dobrou věc, a zároveň si vychutnejme čaj a kávu výborné chuti i kvality. Veškerou nabídku Fairtrade a BIO čajů a kávy naleznete na webových stránkách http://www.fair-bio-caje.cz

  OdpovědětVymazat
 14. Super článek k poznání kavárniček v Brně.

  Jen bych ještě dodala, že Speed dating a setkání Toastmasters se pořádají také v kavárně Meet and Greet v krásném prostředí brněnské katedrály Petrov 1. http://www.meetandgreet.cz A jako bonus maďarská vína. :)

  OdpovědětVymazat
 15. Spolek: na výběr je celá nabídka La Bohéme Café, Doubleshot a nově i Café Eternity. Většina z toho samozřejmě na objednávku. Co se týče čerstvosti; co neprodáme, bereme si na doma. A rádi. :D
  Spolek. Zastavte se.

  OdpovědětVymazat
 16. Já kupuju kafe přes internet, piju hlavně dominikánskou (tuhle - http://www.oxalis.cz/bio-dominicana-paraiso/d-71557/ ). Nějaký turky, co se normálně pijou mi fakt nechutnaj, to si radši pár korun připlatim.

  OdpovědětVymazat
 17. A já zase kupuji kávu Maguro od Gaetano Daneli(http://gaetano.cz). Je výborná!

  OdpovědětVymazat
 18. A já zase kupuji kávu Maguro od Gaetano Daneli(http://gaetano.cz). Je výborná!

  OdpovědětVymazat
 19. Dobrý internetový obchod s Čajem a kávou http://www.cafetony.cz/eshop.

  OdpovědětVymazat
 20. pro upřesnění, i v mamacoffee je možné koupit předplatné na kávu.

  OdpovědětVymazat
 21. S tím naprosto souhlasím, káva je skvělý lék, antidepresivum a životabudič, nejlepší je podle mě káva illy od http://love4coffee.cz/, ale každý má rád tu svou že.. :)

  OdpovědětVymazat
 22. Já se musím také pochlubit. Kupuji už jen z pražírny BotaCoffee www.botacoffee.cz
  Praží v den objednání, balí do obalů s jednocestným ventilkem a káva je někdy i druhý den po upražení doma. Hlavně ji nepřepražují, takže chutná naprosto skvostně. Žádná černá olejnatá zrna apod. Taky mají super výběr, takže mohu jen doporučit.
  Jan

  OdpovědětVymazat
 23. Všechny zmíněné jistě dobře zná většina zde přispívajících, ale přeci jenom tam pár podniků, které připravují kafe, ještě chybí.

  OdpovědětVymazat
 24. Na www.kamikava.cz je taky velmi dobré kafe:-) Kvalita výborná a ceny rovněž.

  OdpovědětVymazat
 25. Doporučuji kávu PENERINI, která má čerstvou kávu. Existují zatím chvilku, ovšem rychle se rozrůstají a sklízí výborné ohlasy!!! Děkuji za skvělou kávu v Brně

  OdpovědětVymazat
 26. Já mám vynikající zkušenosti s čerstvě paraženou kávou z obchodu v Čáslavi, mají i eshop na www.kavypitel.cz. Miluju čerstvou kávu a to jak espresso i občas capicciono.

  OdpovědětVymazat
 27. Diky za clanek, bral jsem kavu z Cerstve kavy, ale nyni jsem v podstate stejnou nabidku nasel na www.gourmetkava.cz , navic mi prijde i cerstvejsi a chutnejsi, tezko rict, je toho nyni mnoho, tak clovek musi zkouset ;-)

  OdpovědětVymazat
 28. Dobrá je prý česká pražírna Doubleshot,sama jsem ještě nezkusila protože jsem ještě nenašla kde by prodávali jejich kávu..znáte,nevíte kde sehnat?

  OdpovědětVymazat
 29. Já si ji dávám v Amali v Ostravě (www.amali.cz), jinde nevím kde ji mají, zkus googlit ;)

  OdpovědětVymazat
 30. Další tip na velmi dobrou kávu www.penerini.cz. Rád tam nakupuji, doporučuji přejít přechutnat, vše vysvětlí, ukážou:)

  OdpovědětVymazat
 31. Doubleshot je opravdu výborná a kvalitní káva, ještě k tomu kvalitní čokoláda z manufaktury Amali jak bylo zmíněno výše a je to dokonalé.

  OdpovědětVymazat
 32. kupuji na www.gourmetkava.cz , rozumne ceny a dobra kava, cas od casu zajdu k doubleshotu pro nejakou spickovou, ale to jsou ceny uplne jinde samozrejme, na muj vkus uz moc drahe, ten pomer/vykon mi to nevyrovna ani zdaleka, ale beru to

  OdpovědětVymazat
 33. Kupovala jsem nedávno na http://www.kamikava.cz . Káva úplně úžasná. Jedna báseň :-) Dobré ceny a dobrý výběr. Můžu jen doporučit

  OdpovědětVymazat
 34. Dobry den, vyzkoušejte příště naši kávu - kvalitní a vždy čerstvou. 😉
  www.kingscoffee.cz

  OdpovědětVymazat
 35. Doporučuji Brazil Jardim das Oliveiras od Kamikavy. Čerstvě pražená, vyvážená, jemná.... www.kamikava.cz

  OdpovědětVymazat
 36. Dobrý den,
  můžete mi poradit s výběrem kávovaru? Je lepší pákový, automat a nebo kapsle? Děkuji!

  OdpovědětVymazat