čtvrtek 18. srpna 2011

Za humny

Kavárny jsou městským úkazem. Moc si nedokážu představit, jak si venkovské tetičky po hrabání se v hlíně nalakují nehtíky a na místo k plotu jdou ukázněně pomlouvat do kavárny jako městské paničky. Nemetropolitní kavárny mají ale pro kolemjdoucí cestovatele jednu velkou výhodu: a sice nefingovanou atmosféru flákání. Jsou to pro nás řečené oázy klidu, protože si výletíte a nemyslíte na to, že vám doma za chvíli dopere pračka, ani že ještě dnes musíte zajít na poštu. Jako zlatý důkaz této pravdy poslouží věru ukázkově kouzelné a úspěšné Café Fara, které má právě nejvyšší sezónu a praská ve švech. Máme pro vás na sklonku léta ale ještě jeden výletní tip, který se vyplatí navštívit, než nám hezké počasí zmizí a podzimní listí zahrne sníh. I tak by ale u starých kachlových kamen vlastně mohlo být dobře.

Kreative Café je prostě dost podobný zážitek. Staré sedlácké stavení na ulici vedoucí jak jinak než ke kostelu, je přesně tím, co by zde našinec rád hledal. I majitelé tady se dovtípili, že maloměstské bábinky už asi na pokec ve vymazlené kavárně nenaučí. Koncept kvalitní kavárny tedy aspoň nafoukli o ještě jeden rozměr a udělali z ní místo na lelkování u hracího stolu. Každý stoleček tady je opatřen mozaikou, která z vlastní desky stolu dělá hrací plochu: pro člověče nezlob se, šachy nebo třeba mlýn.

Vás bych tam ale jen kvůli šachům neposlala. Ani kvůli prodejní výstavě filcových broží ve tvaru zvířátek a oblud. I když mají jména. Poslala bych vás tam jedině za domácími zákusky, grenou a oranginou, měnící se nabídkou piva od malých pivovarů, levnými rozpékanými bagetkami a docela dobře připravenou kávou. Bohužel konvenční směs komoditní kávy už tak dobrá není, ale pořád by bylo v Česku moc pěkně, kdyby na každém malém městě kávu připravovali aspoň někde takhle. Na stěně krom toho visí certifikát o baristickém školení paní majitelky. Od Roberta Trevisaniho, který určitě škytá pokaždé, když na cappuccino bez předchozího optání hostům dávají čokoládový toping. Aspoň Tři krále to myslím zmátlo:

Zaujalo vás to? Tak nasaďte batůžek a zajeďte si do :: Kreative Café, Velká Bíteš ::

1 komentář:

  1. Hm... tak Café Fara vypadá báječně. Myslím, že vím, kam vyrazíme s přítelem nějaký nadcházející víkend. Díky!

    OdpovědětVymazat