středa 29. srpna 2012

Šálkování káv z Kenyi

Září. Období žní a posledních cold dripů se blíží. Proto jsem na pozdněletní cupping zvolila svěží ovocité kávy, abychom si hojnost konce slunečného období vychutnali i z kávových zrn. Tématem další ochutnávky v café Encounter jsou tedy kávy z Kenyi. Možná už jste nějaké ochutnali doma na filtru, nebo v Coffee Fusion - pár deci, které Michal každý den vyextrahuje za studena z další japonské vychytávky, která se mu před měsícem objevila na baru, má skvělou chuť rybízové šťávy a pro svou nedostupnost taky punc exkluzivity. Ach, zase nám ta kávová scéna v Brně zkrásněla. 


Zpátky ke cuppingu káv z Kenyi. Už je plný, bylo to krvavé a bleskurychlé přihlašování. Na pár zájemců bohužel už místa nevyzbyla, což nás mrzí a rádi bychom jim klidně udělali druhý, takže pokud byste mohli ve čtvrtek 6.9. od 18:30 a chtěli byste si cuppování vyzkoušet, neváhejte napsat do café Encouner a my se to pokusím zařídit! Pražírny jsou v tuto chvíli ještě maličko nejisté, ale máme spadeno na kávu z karvinské pražírny Eternity, další šanci dostane La Bohéme, nově vyzkoušíme materiál z Oxalisu a je jasné, že dva vzorky dodá Doubleshot. Jako vždycky se snažíme zajistit i kávu ze zahraniční pražírny. Aktuálně je na cestě a snad stihne dorazit včas! Jméno si zatím ponechám pro sebe, aby vás to nemrzelo, kdyby dorazit nestihla. Nebo můžete směle tipovat v komentářích. 


Co to vlastně je ten cupping a jak to probíhá? Je to tradiční technika degustování a porovnávání kávy. Na místě bude asi 7 vzorků, z nichž připravíme něco jako silnějšího turka v mističce. Tato příprava je totiž jednoduchá a minimálně ji ovlivňují schopnosti toho, kdo ji připravuje. Na začátek se dozvíte něco obecného, projdeme si jednotlivé kávy, které máme nachystané a za pomocí speciální šufánko-lžíce si kávy ochutnáte. Na poznámky slouží degustační formulář, na závěr si probereme, jak které kávy chutnaly, co bylo nejlepší a odtajníme, který vzorek vlastně pocházel z které pražírny. Žádné předchozí zkušenosti nejsou nezbytné, jen vášeň pro kávu a zvídavost jsou výhodou. Tak jestli můžete a láká vás to, těším se brzy nashledanou, nebo jak by řekl Keňan svahilsky tuonane baadaye ;)

2 komentáře:

  1. Děkujeme za zájem, i druhý cupping je již plný.

    OdpovědětVymazat
  2. Diky moc za novy zazitek i prijemne popovidani na zaver. Budu se tesit na setkani Na Bozence :-)

    OdpovědětVymazat