středa 4. srpna 2010

Co jste nechtěli vědět o silikonu

Protože ráda vypadám chytře, podělím se s vámi zas o několik nedávno nabytých poznatků. Bohužel to ale vůbec nebude o silikonu. I dnes to bude o espressu, ovšem poněkud obšírněji a vezmeme to i přes říši mýtů a pohádek.

Příběh začíná v Itálii, kde vynalezl Luigi Bezzera (děkujeme, Luigi) stroj na espresso a roku 1903 si jej nechal patentovat. Jeho motivy byly klasické: mít svou kávu rychleji, expresně. Ovšem zdá se, že kávě tato filosofie poměrně dosti svědčí a že je pro ranní obšťastňování se prostě jako stvořená. Oblíbeným nápojem se v Itálii svého času káva stala také proto, že byla poměrně levná.

Espresso je unikátní přípravou však hned z několika důvodů. Jedním z těchto důvodů je na prvním místě samozřejmě chuť, nezanedbatelnou vlastností je však také fakt, že se jedná o emulzi. Kávové zrno je v zásadě vláknina (dřevo) napěchované různými aromatickými látkami, které se skrývají v olejích. Pražením zrno zkaramelizuje, čímž se změní také naše možnost většinu těch úžasně vonících dobrot získat v podobě vám známého černého odvaru. A právě v emulzi espressa se tyto oleje, ač to jinak nemají ve zvyku, začnou s vodou krásně mísit, a co je velmi podstatné, dají se pak dobře strávit. A tady se také skrývá hlavní háček domácí přípravy kávy: ač jsou teď jiné přpravy jako filtr, mokka konvička, french pressy i ostatní vynálezy populární, jedinou v tomto smyslu srovnatelnou přpravou je arabská káva v džezvě.

Co z toho vyplývá? Po těchto kávách, podotýkám správně připravených, vás bolet bříško nebude! A v tuto chvíli přichází nejspíš objasnění toho, proč máte svého baristu tak rádi. A proč má rád on vás: jste zákazníci, kteří nejspíš umí tyto kvality a jeho práci ocenit, a to hlavně tak, že takovéto kávy si můžete dopřát mnohem více.

Mnohem více? To vás asi děsí, protože existuje široké povědomí o tom, že káva je velmi nezdravá, a to hlavně kvůli obsahu kofeinu. Ano i ne. Záleží jak na druhu kávy (a poměru směsi, robusta obecně obsahuje více kofeinu než arabika), tak i na způsobu přípravy. Šálek kávy z mokka konvičky nebude mít jako espresso lahodnou cremu, zato na jeho povrchu pravděpodobně najdete něco jiného: duhové olejové skvrnky, které jsou právě tím "špatným". Proto je lepší nechat je plavat na hladině a pár posledních doušků si z takového šálku raději odpustit.

Následující odstavec by měl být označen jako spoiler: ohrožuje správnou funkci vašeho placebo efektu, pokud si rádi odskočíte na šálek espressa například z knihovny, doufaje že vás probere. V tomto případě vás probrala spíš procházka, protože správné maximálně třicetisekundové espresso narozdíl od jiných smrťáků obsahuje kofeinu jen slutečně velmi malé množství, které byste měli pocítit pouze pokud byste byli velmi citliví a kávu (nebo jiné zdroje životabudícího kofeinu) byste konzumovali jen opravdu zřídka. Pro někoho dobrá, pro někoho špatná zpráva :)

A tedy pro shrnutí: espresso je jiné. Espressa se nemusíte bát pít hodně, pokud ho pijete bez mléka a cukru, nemá žádné kalorie, jen spoustu aromatických látek, které vám trochu rozbuší srdíčko a zvednou tlak, nicméně v jejich zástupu jsou také antioxidanty a jiné prospěšné látky. Cukr a mléko dost možná necháte na stole netknuté, protože espresso vyniká celou škálou dobře znatelných lahodných chutí, které doprovází výrazně menší hořký ocas. Pokud jste zvyklí pít třeba dvakrát denně kávu filtrovanou, z mokka konvice či frenchpressu, neměli byste mít problém usnout ani po desíti šálcích espressa, protože i přes to množství se pravděpodobně dostanete na výrazně nižší dávku kofeinu.

3 komentáře:

 1. Tak nechci zbytečně prudit, ale tyhle dvě historky, které Roberto vytáhne na každém kurzu (byl jsem na něm, tak vím), jsou na hranici blábolu. Roberto, jak se rozcvičí na benzin-pumpě a Roberto "boli břicho" a "jedovaty extrakt" - fakt ne! :D

  Doporučuji se porozhlédnout i jinde, jinak si můžete nepěkně naběhnout. Okolo efektů esenciálních olejů (cafestol) na lidský organismus je hodně studií a je to fakt zajímavé. Co vám ale třeba Roberto neřekl, že mnohem větší roli (na koncentraci v šálku) hraje to, jestli je káva filtrovaná nebo ne. Tam třeba espresso spadá do stejné škatulky jako džezva nebo frenchpress.

  Základy kurzu jsou fajn, ale velkou část je třeba brát s rezervou... ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Dik za komentar! V tyhle teorii opravdu zacinam a je to urceno i pro ostatni dosud v teto brandyi nedotknute, nedokazu na tohle tema diskutovat o nicem, ale rada tu k tomu poskytnu prostor. Beru si to k srdci, postupny rust mych znalosti tu bude k nahlednuti :)

  OdpovědětVymazat
 3. Celkem zajímavé čtení ke kofeinu
  http://lifehacker.com/5585217/what-caffeine-actually-does-to-your-brain

  Měl jsem ještě jednu osobní poznámku k tomu "vypadat chytře", ale radši jsem ji smazal... :)

  OdpovědětVymazat