čtvrtek 12. ledna 2012

Brno kavárenské a designové |.

Na Kavalérii se budeme v několika příspěvcích věnovat nedělitelnému spojení kvalitního designu, architektury a kavárenského Brna. Dnes nabízíme jen malou ochutnávku. Podíváme se na současnou tvář brněnských kaváren a na mladé tvůrce, kteří ji mění.

Alfa, Art, Franz, Leporelo, Tungsram (řazeno abecedně, bez ohledu na preferenci). To jsou jména podniků se signifikantním, do detailu provedeným, designovým i grafickým konceptem.

Kavárna Alfa nacházející se ve stejnojmenné pasáži za níž stojí jedna ze zásadních postav meziválečné architektury v Brně. Tím architektem byl pochopitelně Bohuslav Fuchs.
V roce 2010 prošel celý interiérem výrazným redesignem. Ten minulost respektuje a hrdě se k ní hlásí. Nám nezbývá než smeknout nad jednoduchostí a čistotou konceptu, pohodlně se posadit a nechat se unášet atmosférou první republiky. V interiéru zaujme jak výrazná kráva, tak třeba červeno-zelené rozdělení. A stejně jako v minulosti, tak i dnes můžeme v kavárně potkat zajímavé hosty. A nejen to, když budete mít štěstí, tak vám skleničku vína od Hrdiny a dcery přinesou třeba šarmantní herci ze studia Marta.

Café Art je počinem nahrazující dřívější bar Promítačka a kavárnu provozovanou Studiem 19. Nebudeme vířit vody a věnovat se okolnostem střídání kaváren. Doporučujeme spíš směle se usadit do designově zajímavých i pohodlných židlí z produkce firmy Thonet (konkrétně od Marta Stama), případě se rozvalit v některém z boxů. Grafický koncept vychází z kosočtverců, tento atypický prvek najdete jak na stěně kavárny, tak i třeba na menu kartách. Kromě toho jistě upoutají i pravidelné výstavy na zdech chodby před hlavním sálem, případně zajímavý film. Potom, či před ním, či úplně nejlépe před ním i potom můžete ochutnat něco z místní nabídky, třeba od Kokina.

Do podobných židlí se v záři reflektorů, či spíše žárovek, můžete posadit i v kavárně Tungsram, jen kousek nad nebožtíky v kapucínské kryptě. Pozornému pozorovateli neunikne ani podobný rukopis v celém konceptu kavárny, od lístku, k dominantnímu baru až k výrazné výmalbě. Zároveň návštěvník neztrácí pocit lehkosti a decentní jednoduchosti. Při příchodu se nezapomeňte podívat na podlahu, ta je původní a s velmi výrazným vzorem. Celý prostor působí velmi útulně. Kromě běžné nabídky tu můžete ještě zakoupit nějaký drobný dárek za cenu, jakou budete ochotni dát.

Dalším zastavením může být Leporelo+, které se inspiruje jednoduchostí dětské knížky a stejně jako dětský svět se nebojí barev. Leporel jsem v poslední době viděl spousty a toto Leporelo navazuje na volné přecházení mezi jednotlivými obrazy. V tomto případě přecházíme mezi kavárnou, restaurací a obchodem s kvalitním designem a knihami. V Leporelu se snaží dělat kvalitní a sezónní gastronomii, i když koncept je mi trochu záhadnou - Itálie, Španělsko, Francie. Všechny tyto země jsou z jídelního lístku cítit. Ten je naštěstí stručný a jednoduchý, tak nezbývá než věřit kuchaři, že je to vše promyšlené.

Posledním a nejčerstvějším počinem na mapě našeho největšího města je pak bistro Franz pojmenované po architektu Františku Pavlů. Ten je autorem samotného domu, v jehož přízemí Franz sídlí. Franz představuje nejen počin designový.
Aneb konečně se mezi brněnskými podniky objevilo bistro s nabídkou kvalitích jídel se skvělou obsluhou a zábavným pojetím grafickým i interiérovým. V obsluze umělci, v nabídce francouzský quiche v několika obměnách.

Nebude velká odbočka, když zamířím ještě k zmiňovanému vinařství Hrdina a dcera z Velkých Bílovic, jejichž vína můžete ve všech těchto podnicích popíjet. A za grafikou jejich etiket i webu stojí stejná osoba.

A kdo že nám to tak zasahuje do vzhledu současného kavárenského Brna. Je to mladý ateliér Hrdina design studio, založené Martinem Hrdinou v Amstrdamu v r. 2006. Šéf a podřízený v jedné osobě vystudoval architekturu na Technické univerzitě v Liberci, získal bakalářský titul z designu v Nizozemí. Tam několik let působil v několika grafických a designových studiích. V současné době sídlí v Brně a my můžeme být rádi, že se výrazně promítá právě do Brna kavárenského. Mnoho fotografií a další jeho práce, stejně jako další informace o jeho studiu najdete na webu.

Žádné komentáře:

Okomentovat